Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdraví

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdraví

Živiny jsou látky, které pejskové získávají z potravy a používají k získávání energie a jako součást metabolismu, důležitého pro růst a péči.  Vyjma zvláštních potřeb, nedostatků v souvislosti s onemocněním či pokynů zvěrolékaře. Vaši mazlíčci by měli mít možnost dostávat všechny potřebné živiny z vysoce kvalitních komerčních krmiv, které jsou vytvářeny v souladu s těmito standardy.

Výživa psů

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíPokud byste se rádi dozvěděli, co tělo Vašeho mazlíčka potřebuje a proč, tady je šest základních tříd živin, které jsou nezbytné pro jeho zdravý život:

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíTěchto šest hlavních tříd se skládá z živin jako je protein, tuk, sacharidy, vitamíny, minerály a voda. Všechno začíná u energie, základního předpokladu života. Obsah energie v potravě je dán tím, kolik z prvních třech prvků (tříd) obsahují. Mnoho funkcí organismu také potřebuje vitamíny a minerály ke správnému fungování, a proto, že tělo pejsků je tvořeno ze 70% vodou, i ta je kritická.


Proteiny

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíProteiny neboli bílkoviny jsou základními stavebními kameny buněk, tkání, orgánů, enzymů, hormonů a protilátek a jsou nezbytné pro růst, péči, rozmnožování a ozdravení. Je možné je získat z různých zdrojů. Živočišné bílkoviny, jako je kuřecí, jehněčí, krůtí, hovězí, ryby a vejce obsahují kompletní profil aminokyselin. (Prosíme, nedávejte svým pejskům syrová vajíčka, jelikož syrové bílky obsahují avidin, anti-vitamín, který narušuje metabolismus tuků, glukózy, aminokyselin a energie.) Proteiny se nachází také v zelenině, cereáliích a sóji, avšak ty jsou považovány za neúplné.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíProteiny se skládají z 20 aminokyselin. Zatímco psi, kočky a dokonce i lidé produkují zhruba polovinu těchto aminokyselin sami v těle, druhou půlku, označovanou jako nezbytné aminokyseliny, musí získávat prostřednictvím stravy. Spousta výrobců však používá místo živočišných bílkovin rostlinné, které jsou nejen neúplné, ale pro psy i těžko stravitelné. Vyhledávejte krmiva obsahující hlavně živočišné bílkoviny. Potrava u rostoucích psů by měla obsahovat 22% bílkovin a 18% u psů dospělých.


Tuky

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíTuky jsou nejvíce koncentrovaným zdrojem energie v potravě. Dávají tělu až 2x více energie než například bílkoviny či sacharidy. Poskytují také mastné kyseliny, jež jsou důležité pro stavbu nezbytných látek a pro udržování zdravých buněk. Spolu s bílkovinami přispívají k chutnosti potravy a navíc napomáhají vstřebávání vitamínů A, E, D a K, které je k tomu potřebují.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíTuky poskytují tělesnou izolaci a ochranu vnitřních orgánů. Esenciální mastné kyseliny musí být obsaženy v potravě, jelikož si je psi neumí v dostatečném množství uměle vytvořit sami. Nedostatek mastných kyselin může mít za následek snížení růstu či zvýšení kožních problémů. Zejména omega 3 mastné kyseliny hrají důležitou roli v hojícím procesu a jsou protizánětlivé. Tuky udržují zdravou srst a dodávají energii, proto nekupujte potravu bez tuků. Dospělí psi potřebují minimálně 5% tuků ve stravě.


Sacharidy

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíI když pejskové sacharidy nepotřebují, jelikož dostávají energii z proteinů a tuků, jejich trávící systém je umí štěpit na glukózu, ze které už si energii vzít dokáží. Sacharidy v celozrnné formě umí poskytnout mimo jiné železo, minerály a vlákninu. Sacharidy je možné najít také v ovoci a zelenině, které navíc dodávají také minerály, vlákninu a antioxidanty.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíSacharidy poskytují energii pro tělesné tkáně, hrají důležitou roli, co se zdraví střev týče a také jsou důležité pro rozmnožování. Není sice stanovena minimální hranice pro příjem sacharidů, minimum glukózy by však pes měl mít pro správnou funkci mozkové tkáně.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíSprávnou vlákninu obsahuje řepa, která je běžně součástí vyráběné psí potravy. Mezi další patří rýže a pšenice. Krmiva, která mají vysoký obsah vlákniny, nejsou vhodná pro psy s vysokými nároky na příjem energie, čili pro psy dospívající.


Vitamíny

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíVitamíny jsou katalyzátory enzymových reakcí. Malé porce vitamínů jsou nezbytné pro normální funkci metabolismu pejsků. Většina vitamínů se nevytváří v jejich těle, proto jsou důležité v potravě. Pokud je krmíme kompletní a vyváženou stravou není nutné jim vitamínové doplňky podávat, pokud tedy nemají některého nedostatek či veterinář neurčí jinak. V dnešní době se totiž setkáváme spíše s hypervitaminózou než hypovitaminózou čili nedostatku vitamínů. Kupříkladu nadměrné množství vitamínu A má za následek bolesti kloubů, křehnutí kostí a suchou pokožku. Nadbytek vitamínu D pak vede k tvrdnutí kostí, měkkých tkání a kloubů.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíČerstvé a zdravé potraviny poskytují pejskům (stejně tak jako nám) ten nejlepší zdroj vitamínů a organických látek pro normální funkčnost těla. Jsou také důležité pro přeměnu kalorií na energii. Za potřebí jsou však jen malá množství.


Minerály

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíMinerály jsou anorganické sloučeniny, které sice neposkytují žádnou energii, avšak zvířata si je nevytváří sami, proto musí být součástí potravy. Obecně platí, že minerály jsou nezbytné jako stavební složky kostí a zubů, pro udržení rovnováhy tekutin v těle a zapojují se do mnoha metabolických procesů. Mezi nejdůležitější patří vápník a fosfor.


Voda

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíSpotřeba vody Vašeho mazlíčka se bude lišit podle úrovně jeho denních aktivit. Také pokud jí hodně suchého krmiva, bude mít větší žízeň. Zlaté pravidlo je, že na každý kilogram suchého krmiva dát alespoň litr vody. Je to nejdůležitější živina nezbytná k životu. I když může pes tekutiny získávat i z potravy (suché krmivo obsahuje 10% vody, konzervy až 78%), domácí zvířata musí mít čerstvou vodu neustále k dispozici. Nedostatek vody může mít vážné důsledky. Pokles vody v těle o 10% může způsobit závažné zdravotní potíže, o 15% už může způsobit smrt.


A na co si dávat pozor?

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíCo se týče krmiv, které běžně nakupujeme, je důležité se podívat na složení, jaké maso či masovou moučku obsahuje. Pokud je zde pouze uvedeno maso či živočišný obsah, tak je to špatně. My potřebujeme vědět, které zvíře je přesně obsaženo. Většina krmiv, na kterých tento údaj specifikovaný není, se totiž skládá z kukuřičného škrobu, který je posprejován tukem, aby psy přilákal.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíUjistěte se také, že neobsahuje další vedlejší živočišné produkty, jako jsou paznehty, peří, oči, zobáky, kůže, kožešiny, atd. Toto je totiž, co zbylo, když už dobré maso bylo rozebráno. Pokud také není uvedeno, o jaké maso se jedná a odkud pochází, je možné, že jeho původ je z kafilérie. A to byste opravdu nechtěli, jelikož se jedná o sražená, nemocná a týraná zvířata.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíDo třetice dejte pozor, aby krmivo neobsahovalo sóju, jelikož je mnoho psů na sóju alergických a může způsobit chronický průjem.

Výživa pejsků aneb čím je krmit aby rostli a byli zdravíA co se potravy v konzervách týče, dbejte na to, aby první uvedená potravina bylo maso a ne voda. Pokud je to totiž voda, ušetřete peníze a místo toho jim vodu opravdu dejte. Koupili byste totiž hlavně vodu.


Potrava, která je pro psy špatná:

  • Nenahrazujte vodu mlékem, jelikož způsobuje průjem
  • Syrové maso, ryby a vejce také nejsou vhodná
  • Malé kosti, kterými se může udusit
  • Čokoláda, jelikož je vysoce toxická
  • Všechny vedlejší produkty, sladila a konzervační látky jako BHA a BHT, umělé příchutě a barviva
  • Dále jsou to lidské potraviny jako: avokádo, alkohol, cibule a česnek, čaj, káva, hroznové víno, příliš mléčných produktů, sladkosti, tlusté odřezky, broskve a švestky, solené věci, sladké nápoje, těsto, léky, paprika