Kosti v psím jídelníčku

Kosti v psím jídelníčku

Může pes kosti? Záleží na typu a také na tom, jestli se stravuje granulemi, nebo dostává syrovou stravu.

U psů, kteří jsou krmeni BARFem, představují kosti zhruba 20-30 % krmné dávky a jsou nenahraditelnou součástí jejich jídelníčku. Obsahují totiž dobře vstřebatelný a využitelný vápník a další minerály.


Syrové, vždy masité

Kosti v psím jídelníčkuDůležité pravidlo, které byste měli vždy dodržovat, je, že kosti dáváte psovi vždy syrové, nikdy ne vařené nebo jinak tepelně upravované. Kvůli působení tepla při vaření nebo pečení totiž mění svou srukturu, čímž se stávají pro psa nebezpečné. Kost ztvrdne a je křehká, takže se může lámat na velmi ostré kousky. Navíc je mnohem hůře stravitelná. Nestrávené úlomky mohou být pro psa rizikové, protože zde existuje hrozba, že poraní střevo. Další nepříjemností, která se běžně objevuje, je zácpa. Vždy se podávají jen kosti masité, tzn. obalené masem. Aby se aktivovaly trávicí enzymy v žaludku, potřebuje pes pozřít také maso. Kosti, které jsou ořezané, se psovi špatně tráví a mohou způsobovat zácpu (někdy dokonce mohou poranit střeva). K holým kostem musíte vždy přidat aspoň kus tučnějšího masa nebo vnitřností. Do krmné dávky můžete přidat také trochu oleje nebo mléčných výrobků. Vepřová žebra a další holé kosti nikdy nepodávejte ráno jako první krmení a vždy jen v přiměřené dávce k velikosti psa (pro 30kg psa nedávejte najednou více než 3 vepřová žebra).


Jaké kosti zvolit?

Kosti v psím jídelníčkuNejvhodnější jsou drůbeží kosti (křídla, hřbety, krky nebo celé skelety), nebo kosti králičí. Pokud je váš pes alergický na drůbež, můžete mu jídelníček zpestřit kostmi jehněčími nebo vepřovými. Nevhodné kosti jsou obratle – bývají totiž velmi tvrdé, navíc kvůli jejich tvaru je psi často polykají bez řádného rozkousání. Kuřecí obratle jsou vhodné jen pro velké psy, obratle z krávy či prasete nejsou vhodné ani pro ně.


Čištění zubů

Kosti v psím jídelníčkuAby se pes zabavil, můžete mu podávat velké vepřové, skopové, telecí nebo hovězí kosti s klouby na okus. Ideální jsou stehenní kosti, lopatky a hrudní kosti. Velikost přizpůsobte velikosti psa – důležité je, aby je nemohl spolknout! Velké kosti se nemusíte bát dávat ani malým psům. Jejich ohryzáváním si navíc výborně vyčistí zuby!


Pozor na granule

Kosti v psím jídelníčkuJiná situace nastává u psů, kteří jsou dlouhodobě krmeni granulemi, postupně totiž u nich vymizel jehlový reflex. Proto granulářům nikdy nepodávejte tepelně upravené kosti, protože riziko poranění střev je opravdu vysoké! Při přechodu na syrovou stravu buďte opatrní a nedávejte psovi kosti příliš brzy. Zpočátku mu předkládejte jen měkké syrové kosti (na menší kusy nasekaná křídla a kuřecí skelety). Kosti nepodávejte dříve než třetí nebo čtvrtý týden, kdy je pes krmen syrovou stravou. Žaludek si musí nejprve zvyknout na nový druh potravy, který se musí neučit trávit a kosti, jež jsou na zpracování náročnější, se podávají až později. Pokud neplánujete přechod na syrovou stravu, raději je psovi vůbec nedávejte.